Poradnik Yoast SEO czyli jak skonfigurować wtyczkę

Jak używać Yoast SEO? Zobacz mój poradnik gdzie pokazuje jak powinna wyglądać konfiguracja wtyczki. Dowiedz się jak możesz jej użyć, aby SEO Twojej strony internetowej było jeszcze lepsze niż jest.

Poradnik Yoast SEO czyli jak skonfigurować wtyczkę
Kamil Laskowski Avatar
KAMIL LASKOWSKI
19/8/2022
/

Jak pozycjonować stronę internetową na WordPressie? Jeśli masz stronę na Wordpressie i zastanawiasz się jak pozycjonować stronę internetową przy użyciu wtyczki YOAST SEO, to ten poradnik skierowany jest dla Ciebie. W tym wpisie na blogu pokażę Ci jak wygląda prawidłowa konfiguracja wtyczki i jak ją używać aby osiągać lepsze wyniki w Google.

Co to jest Yoast SEO?

To wtyczka do Wordpressa, która zawiera wszystko, czego potrzebujesz do zarządzania SEO w swojej witrynie. Yoast SEO to najczęściej używana wtyczka SEO do WordPressa, która pomogła milionom ludzi osiągnąć przewagę i zyskać czołowe pozycje w Google. Wtyczka ma wiele funkcji, które stworzone są po to aby pomóc odwiedzającym i wyszukiwarkom w jak najlepszym wykorzystaniu Twojej witryny.Wtyczka Yoast SEO posiada ponad pięć milionów aktywnych instalacji, co czyni ją najbardziej popularną wtyczką SEO!Pobrać wtyczkę możemy pod tym adresem: https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

Konfiguracja wtyczki Yoast SEO

Podstawowa konfiguracja wtyczki w zupełności wystarcza do pozycjonowania strony, więc początkowo nie musimy nic zmieniać w jej ustawieniach.Wystarczy zainstalować i włączyć wtyczkę aby zacząć zmieniać SEO swojej strony internetowej.

Konfiguracja ustawień ogólnych

Będąc w ustawieniach wtyczki YoastSEO w zakładce ogólne mamy cztery zakładki o nazwie:

 • kokpit,
 • funkcje,
 • integracje,
 • narzędzia webmasterów

Pierwsza funkcje posiada wiele opcji, które włączyć lub wyłączyć. Tutaj wszystko pozostaw domyślnie. Przejdź jedynie do narzędzi dla webmasterów aby dodać swój kod weryfikacyjny Google.

Wyszukiwarki - konfiguracja Yoast SEO

Najwięcej pracy czeka Nas w zakładce wyszukiwarki, gdzie będziemy edytować ogólne ustawienia wtyczki i konfigurować typy treści w wynikach wyszukiwania. Tutaj możesz wybrać, które typy treści będą się pojawiać w wynikach wyszukiwania i jakie będą miały domyślne opisy.Dzięki wtyczce YoastSEO zmieniać sposób wyświetlania title i meta description dla wszystkich stron internetowych w Twojej witrynie za pomocą paru kliknięć. To niezwykle istotny element jeśli pozycjonujemy strony internetowe lub sklepy, które mają bardzo dużo podstron.

Konfiguracja wyświetlania w wyszukiwarce

Korzystając z wtyczki możemy w łatwy sposób ustawić czy dane strony mają się wyświetlać w wynikach wyszukiwania (zaznaczając nie strony będą mieć tag noindex) oraz czy dla tych stron mają być pokazane ustawienia SEO. Ponadto możemy w łatwy sposób zarządzać title i meta description.

Tytuł i opis SEO

Wtyczka Yoast SEO pozwala na pełną optymalizację każdej strony stworzonej w Wordpressie. To jedna z najczęściej wykorzystywanych funkcji wtyczki. Jest ona niezwykle istotna przy pozycjonowaniu strony, bo titile i meta description mówią robotom Google o czym jest dana strona internetowa. Jeśli zapomnimy uzupełnić te elementy, to wtyczka zrobi to automatycznie za nas.Tak więc wybieramy frazę kluczową dla naszego wpisu i stosujemy się do zaleceń wtyczki, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w wyszukiwarce.Yoast SEO to wiele możwliości w tym:

 1. Analiza SEO - pomoc w pisaniu przyjaznych treści SEO z uwzględnieniem naszej kluczowej frazy
 2. Analiza czytelności - pomaga zrozumieć naszą treść wyszukiwarką i odwiedzającym
 3. Podgląd Google - pokazuje jak nasza strona internetowa będzie widoczna w wynikach wyszukiwania

Następnie mamy informację o analizie treści na naszej stronie internetowej. System oceniania w Yoast SEO jest bardzo prosty:

 • czerwona kropka oznacza, że dany element trzeba poprawić
 • pomarańczowa kropka oznacza, że możemy zrobić coś lepiej
 • zielona kropka oznacza, że zrobiliśmy coś dobrze

Za pomocą wyników analizy dowiemy się na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy pozycjonowaniu. Możemy zobaczyć, że wychodzące odnośniki, fraza kluczowa na wstępie czy gęstość słowa kluczowego to istotne elementy, które wymagają poprawy. Widzimy również informację, że warto użyć słów kluczowych w nagłówkach i podpowiedź, że długość tekstu powinna zawierać minimum 300 słów.Pamiętaj, że wtyczka działa według pewnego schematu i nie zawsze warto stosować się do wszystkich rekomendacji. Natomiast jeśli jesteś osobą początkującą i nie masz doświadczenia w pisaniu tekstów SEO i w optymalizacji witryny, to stosowanie się do wskazówek będzie dla Ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż wpłynie to pozytywnie na widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Z czasem jak nabierzesz wiedzy i doświadczenia będziesz wiedział na jakie podpowiedzi patrzeć z przymrużeniem oka.

Przydatne funkcje Yoast SEO

Jak już wiesz wtyczka pomoże Ci pisać teksty zgodne z SEO oraz za pomocą kilku kliknięć zmienisz wygląd wyświetlanych stron w wyszukiwarce. Jednak to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na jeszcze te funkcje, które pomogą widoczności naszej strony.

Mapa strony XML

Yoast Seo automatycznie generuje mapę strony co pomaga indeksować Twoją stronę w wyszukiwarce. Mapa witryny XML prowadzi Google do wszystkich ważnych stron i pomaga znaleźć najważniejsze strony, nawet jeśli linkowanie wewnętrzne nie jest doskonałe. To taka nawigacja po Twojej stronie dla robota indeksującego.

Integracja z Ryre

Integracja z Ryte sprawdza codziennie, czy twoja witryna jest indeksowana przez wyszukiwarki, Yoast SEO powiadomi Cię, jeżeli tak nie jest.

Profile społecznościowe

Wtyczka poinformuje wyszukiwarki, które profile społecznościowe są połączone z witryną.Możesz również zobaczyć moje zestawienie najlepszych wtyczek do WordPressa.

Chcesz zwiększyć widoczność swojej strony w Google?

 • Stosuję skuteczne metody pozycjonowania
 • Pełna opieka i rozbudowane raporty z działania
 • Prosta umowa bez ukrytych kosztów i zobowiązań

Zamów bezpłatną wycenę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w formularzu

Dzięki!
Powinienem odpowiedzieć w ciągu 24 godzin!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
19/8/2022
/
SEO

Przyjazny adres url - jak powinien wyglądać?

Przyjazne adresy URL powinny być krótkie, czytelne i odpowiadające zawartości podstrony, a dodatkowo odpowiednio zoptymalizowane pod kątem pozycjonowania.

19/8/2022
/
SEO

Jak włączyć indeksację w WordPress

Aby strona internetowa była widoczna w wyszukiwarce musimy umożliwić jej indeksację. Dzięki temu robot Google (i nie tylko), który będzie się po niej poruszał zaindeksuje ją i będzie ona widoczna w wynikach wyszukiwania Google.

19/8/2022
/
SEO

Jak stworzyć mapę strony

Mapa strony pomaga robotom indeksującym w bardziej precyzyjny sposób analizować naszą witrynę, dzięki czemu przyśpieszamy jej indeksację w wyszukiwarkach. Czym jest mapa strony i jak ją stworzyć?